Zafer (İzmir ) ,   Bütün Turizm çalışanlarına ve dostlarına selamlar.Dj snake magenta riddim....    |           Ayşegül Nerdeee (Yaşamkent) ,   Terence Trent T'Arby den Rain...    |           Hilton Garden Inn (İstanbul) ,   Red Hot Chili Peppers ...    |           Elif (Kosova) ,   Ardian Bujupi Xhensila - Cika Cika...    |           Londradan (Otelci) ,   Yurt dışında çalışan bir Türk turizmci olarak Turizm sektörüne böyle bir değer kazırdığınız için teşekkürler. Londradaki butik otelimizde sürekli ve kesintisiz olarak dinliyor ve dinletiyoruz :)...    |           Melis Karagöl (İzmir) ,   Seçtiğiniz kaliteli müziklerden dolayı tebrik ediyorum. Otelimizde kesintisiz dinliyoruz ve dinletiyoruz :)...    |           yekta (ankara) ,   Seven Nation Army çabilirmisiniz ...    |           yekta (ankara) ,   Flo Rida - Good Feeling...    |           Cemil Başer (Fransa) ,   Fransadan selamlar. Keyifle dinliyoruz...    |           Murathikmen (Çin ) ,   Çin Şanghai dan selamlar düzelsin artık memleket yurda dönelim :(...    |           Metin Gürbüz (Kayseri) ,   Kayserden herkese selamlar. Red Hot Chili Peppers dan Californication ı çalarmısınız ?...    |           Ethem Kaynak (Ankara) ,   Ankaradan selamlar.sizleri tebrik ediyorum. Otelimiz genel alanlarında yayınınızı vermeye başladık bile. İyi yayınlar....    |           Nehir aymaz (antalya) ,   Sektöre kazandırdığınız bu değerden dolayı sizleri tebrik ediyorum....    |           Kerem Cangöz (Bursa) ,   Bursadan herkese selamlar. böyle bir radyoyu sektörümüze kazırdığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim. ...    |           Angels Otel (Antalya) ,   Antalya Angels Otelden selamlar. Otelde konaklayan tüm misafirlerimiz için Bon Jovi den bir şarkı istiyoruz....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Maaşını elden alanlar ! Dikkat ...

 

Turizm sektöründe faaliyet gösteren bir çok firma, çalışanlarının aldığı gerçek maaşı saklayıp, asgari ücretten bildirim yapıyor.

Bu şekilde bildirim yapan firmalar hem işçinin ve hem de devlete ödemesi gereken parayı çalıyor. Üstelik yanıltıcı belgeler düzenliyor.

 

 

Unutmayın; Eksik gösterilen maaş çalışan için tazminat sebebi. 

İşsizlikle mücadelede çok önemli mesafe alan Türkiye, kayıtdışılıkla savaşta da gün geçtikçe başarılı oluyor. Yeni Asırdan Faruk Erdemin yazısına göre Sigortasız çalışanların sayısı da, oranı da azalıyor. Fakat gizli kayıt dışı diyebileceğimiz bir durum var ki çalışanlar açısından can yakmaya devam ediyor.


Türkiyedeki bir çok sektördeki istihdam istatistiklerine baktığınız zaman; çalışanların neredeyse yarısı asgari ücretli. İçlerinde Genel müdür de var,  doktor da var, avukat da, eczacı da, resepsiyonistte var, kat görevlisi de var yılda milyon dolarlar kazanan futbolcu da... Tabii fabrikada mesai dolduran işçi de var.


Bir ülkede bu kadar çeşitli iş kollarındanbu kadar insanın aynı anda asgari ücretle çalışıyor olması haliyle mümkün değil. Bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumu da fark etti ve meslek kodlarını getirdi. 

Ancak sorun hala devam ediyor. Eksik gösterilen maaş sistemi çoğu yerde hala uygulanmaya devam ediyor. İşveren bir işçiyle 3 bin lira net maaşla anlaşıyor. Sonra bazen haber vererek bazen de habersizce bu işçinin maaşını asgari ücretliymiş gibi gösteriyor. Bordrolara da bu işleniyor. İşçinin maaşı bankaya 1603 lira (şu anki net asgari ücret) olarak yatırılıyor. Kalan bin 397 liralık bölüm ise her ay elden ödeniyor. İşveren devletten vergi ve prim kaçırıyor, işçinin ise geleceğini çalıyor.


Çalışanlar olarak bu tür bir hileye razı olursanız şunları kaybediyorsunuz:

Maaşınız düşük gösterildiği için emeklilik zamanınız geldiğinde emekli maaşınız düşük kalır.

Geçici iş görmezlik ödeneği ve işsiz kalınca alınan işsizlik ödeneği düşük kalır.

İşten ayrılırken alacağınız rakam bordrolardan hesaplanacağı için kıdem tazminatınız düşer.

Tüm resmi işlemler bordrodaki maaşınız üzerinden yapılacağından kredi almaktan kefil olmaya kadar birçok konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz.


Peki bu sorunu nasıl çözebilirsiniz ?

Öncelikle işverenden bordroda gerçek maaşınızı göstermesi konusunda talepte bulunmalısınız.

Bu talebiniz büyük ihtimalle kabul görmeyecektir. Bu durumda işletmeyi ALO 170e ihbar edebilirsiniz ki işveren için ciddi para cezaları var. Bunu da yapamazsanız, ücretle ilgili her türlü alacağınız belgeyi mutlaka saklayın.

İleride açacağınız davalarda gerçek maaşınızı ispatlamak için bunlar işinize yarayacaktır.


Kıdem Tazminatınızı talep edebilirsiniz

Gerçek ücretin gizleniyor olması çalışan açısından da bazı haklar doğuruyor. Tazminatı gerektiren haklı fesih sebeplerinden birisi de işverenin gerçek ücreti bordroya yansıtmayıp, saklamasıdır. Hemen sözleşmenizi feshederek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 
Tarih       : 19 Şubat 2018
 
 

                                           Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | TurMed Turizm Medya Yayın Grubu Kuruluşudur                                                                                                                                                                                   DJ İstek Paneli Girişi

 

 

sanalbasin.com üyesidir