YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   ITS MY LİFE , Bon JOVİ...    |           YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   YAYININIZ ÇOK GÜZEL ... TEŞEKKÜRLER......    |           Zafer (İzmir ) ,   Bütün Turizm çalışanlarına ve dostlarına selamlar.Dj snake magenta riddim....    |           Ayşegül Nerdeee (Yaşamkent) ,   Terence Trent T'Arby den Rain...    |           Hilton Garden Inn (İstanbul) ,   Red Hot Chili Peppers ...    |           Elif (Kosova) ,   Ardian Bujupi Xhensila - Cika Cika...    |           Londradan (Otelci) ,   Yurt dışında çalışan bir Türk turizmci olarak Turizm sektörüne böyle bir değer kazırdığınız için teşekkürler. Londradaki butik otelimizde sürekli ve kesintisiz olarak dinliyor ve dinletiyoruz :)...    |           Melis Karagöl (İzmir) ,   Seçtiğiniz kaliteli müziklerden dolayı tebrik ediyorum. Otelimizde kesintisiz dinliyoruz ve dinletiyoruz :)...    |           yekta (ankara) ,   Seven Nation Army çabilirmisiniz ...    |           yekta (ankara) ,   Flo Rida - Good Feeling...    |           Cemil Başer (Fransa) ,   Fransadan selamlar. Keyifle dinliyoruz...    |           Murathikmen (Çin ) ,   Çin Şanghai dan selamlar düzelsin artık memleket yurda dönelim :(...    |           Metin Gürbüz (Kayseri) ,   Kayserden herkese selamlar. Red Hot Chili Peppers dan Californication ı çalarmısınız ?...    |           Ethem Kaynak (Ankara) ,   Ankaradan selamlar.sizleri tebrik ediyorum. Otelimiz genel alanlarında yayınınızı vermeye başladık bile. İyi yayınlar....    |           Nehir aymaz (antalya) ,   Sektöre kazandırdığınız bu değerden dolayı sizleri tebrik ediyorum....    |           Kerem Cangöz (Bursa) ,   Bursadan herkese selamlar. böyle bir radyoyu sektörümüze kazırdığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim. ...    |           Angels Otel (Antalya) ,   Antalya Angels Otelden selamlar. Otelde konaklayan tüm misafirlerimiz için Bon Jovi den bir şarkı istiyoruz....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Dünya Kupası İstanbul turizmini olumsuz etkiledi

 

Rusya’da devam eden Dünya Kupası organizasyonunun etkileri mayıs ayından itibaren hissedildi.

Ramazan ayında Körfez’den gelen turist sayısı da beklentilerin altında kalınca, İstanbulun yılbaşından bu yana devam eden yükselme trendi Mayıs ayında eksiye döndü. Doluluk düşüşüne karşın fiyatlarda artış yaşanması ise sevindirdi.

 

 

 

 

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB),  Türkiyenin Mayıs 2018 otel doluluklarının, 2017 yılının aynı dönemine yüzde 2.8 azalarak yüzde 59.6 olarak kaydedildiğini açıkladı. Mayıs 2017’de bu oran yüzde 61.3 olarak gerçekleşmişti. Dünyanın önde gelen veri ve analiz şirketlerinden STR tarafından TÜROB için hazırlanan Mayıs 2018 Ülke Performans Raporu’na göre, Mayıs 2018’de Türkiye genelinde ortalama günlük satılan oda bedeli geçen yılın ayını ayına göre yüzde 3.6 artarak 65.3 Euro olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı ayında 63 Euro olmuştu.

Mayıs ayındaki doluluk düşüşüne karşın ilk beş aylık veriler ise yükselişi ifade ediyor. Geçen yılın ilk beş ayında Türkiye otellerinde yüzde 55.3 olan doluluklar bu yıl ilk beş ayda yüzde 64.6 olarak gerçekleşirken, ortalama günlük satılan oda bedeli de 59.1 Euro’dan 62.3 Euro’ya yükseldi.

 

Körfez turisti beklentilerin altında

TÜROB açıklamasında, Mayıs ayındaki doluluk gerilemesinde Rusya’da devam eden Dünya Kupası’nın etkilerinin Mayıs ayından itibaren başlamasının etkili olduğu, bu etkinin özellikle İstanbul’da Haziran ayı verilerinde de daha da belirginleşmesinin beklendiği ifade edildi. Ayrıca Ramazan ayında Körfez bölgesinden gelen turist sayısının beklentilerin altında kalmasının da İstanbul’da dolulukları olumsuz etkilediği kaydedildi. Açıklamada, “Mayıs ayında gerileme olsa da yıl sonu itibariyle hem turist sayısında, hem doluluklarda çift haneli artışlar bekliyoruz. Ancak Rusya’da devam eden Dünya Kupası, 24 Haziran seçim süreci ile ana pazarlarımızdan İran’da döviz kurlarındaki aşırı artış, Avrupa pazarındaki turist artışın sınırlı kalması, Rusya’da ise turizm endüstrisindeki bazı tur operatörlerinin mali sıkıntı içerisinde oldukları haberleri beklentilerimizi bir miktar düşürdü” denildi.

Doluluk düşüşüne karşın fiyatlarda yükseliş yaşanmasının ise sevindirici olduğu ifade edildi.

 

İstanbul geriledi

İstanbulun yılbaşından bu yana devam eden yükselme trendi Mayıs ayında eksiye döndü. Kentte Mayıs 2017’de yüzde 64.3 olan doluluk oranı, Mayıs 2018de yüzde 3.3 azalarak, yüzde 62.1 olarak ölçüldü. Mayıs 2018’de İstanbul’da ADR (Average Daily Rate) olarak adlandırılan ortalama günlük satılan oda bedeli 79.9 Euro olarak, 2017ye göre yüzde 7.2 artış gösterdi. Mayıs 2017’de bu rakam 74.6 Euro olmuştu. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde ise (RevPAR) geçen yıla oranla yüzde 3.6 artış yaşandı ve 49.6 Euro olarak ölçüldü. Mayıs 2017’de bu rakam 47.9 Euro olmuştu. Ocak–Mayıs 2018 döneminde ise doluluk oranı bir önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 56’dan yüzde 69.2’ye; ortalama günlük satılan oda bedeli 70.5 Euro’dan 76.1 Euro’ya; oda başı elde edilen gelir 39.5 Euro’dan 52.6 Euro’ya yükseldi. Avrupa destinasyonları arasında 2018 yılı ilk 5 aylık dönemde doluluk oranlarında en yüksek artış oranı yaşayan destinasyon yüzde 23.4 artış ile İstanbul oldu.

 

Antalya yükseldi

Antalya’da Mayıs 2018 otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3.8 artarak yüzde 57.3 oldu. Mayıs 2017’de bu oran yüzde 55.2 olmuştu. Ortalama günlük satılan oda bedeli 64.9 Euro olarak 2017ye göre yüzde 7.1 artış gösterdi. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde ise geçen yıla oranla yüzde 11.2 artış yaşandı ve 37.1 Euro olarak ölçüldü. Ocak–Mayıs 2018 döneminde ise doluluk oranı bir önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 53.6’dan yüzde 59’a yükselirken; ortalama günlük satılan oda bedeli 51.0 Euro’dan 50.4 Euro’ya geriledi. Oda başı elde edilen gelir ise 27.3 Euro’dan 29.8 Euro’ya yükseldi.

 
Tarih       : 29 Haziran 2018
 
 

                                           Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | TurMed Turizm Medya Yayın Grubu Kuruluşudur                                                                                                                                                                                   DJ İstek Paneli Girişi

 

 

sanalbasin.com üyesidir