YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   ITS MY LİFE , Bon JOVİ...    |           YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   YAYININIZ ÇOK GÜZEL ... TEŞEKKÜRLER......    |           Zafer (İzmir ) ,   Bütün Turizm çalışanlarına ve dostlarına selamlar.Dj snake magenta riddim....    |           Ayşegül Nerdeee (Yaşamkent) ,   Terence Trent T'Arby den Rain...    |           Hilton Garden Inn (İstanbul) ,   Red Hot Chili Peppers ...    |           Elif (Kosova) ,   Ardian Bujupi Xhensila - Cika Cika...    |           Londradan (Otelci) ,   Yurt dışında çalışan bir Türk turizmci olarak Turizm sektörüne böyle bir değer kazırdığınız için teşekkürler. Londradaki butik otelimizde sürekli ve kesintisiz olarak dinliyor ve dinletiyoruz :)...    |           Melis Karagöl (İzmir) ,   Seçtiğiniz kaliteli müziklerden dolayı tebrik ediyorum. Otelimizde kesintisiz dinliyoruz ve dinletiyoruz :)...    |           yekta (ankara) ,   Seven Nation Army çabilirmisiniz ...    |           yekta (ankara) ,   Flo Rida - Good Feeling...    |           Cemil Başer (Fransa) ,   Fransadan selamlar. Keyifle dinliyoruz...    |           Murathikmen (Çin ) ,   Çin Şanghai dan selamlar düzelsin artık memleket yurda dönelim :(...    |           Metin Gürbüz (Kayseri) ,   Kayserden herkese selamlar. Red Hot Chili Peppers dan Californication ı çalarmısınız ?...    |           Ethem Kaynak (Ankara) ,   Ankaradan selamlar.sizleri tebrik ediyorum. Otelimiz genel alanlarında yayınınızı vermeye başladık bile. İyi yayınlar....    |           Nehir aymaz (antalya) ,   Sektöre kazandırdığınız bu değerden dolayı sizleri tebrik ediyorum....    |           Kerem Cangöz (Bursa) ,   Bursadan herkese selamlar. böyle bir radyoyu sektörümüze kazırdığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim. ...    |           Angels Otel (Antalya) ,   Antalya Angels Otelden selamlar. Otelde konaklayan tüm misafirlerimiz için Bon Jovi den bir şarkı istiyoruz....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Foçalılar'dan Bakan Ersoy'a çağrı

 

Foça'da, çeşitli meslek grubu ve kesimlerin oluşturduğu Foçaya Sahip Çıkıyoruz (FSÇ) Platformu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a çağrıda bulundu.

Foçaya Sahip Çıkıyoruz (FSÇ) Platformu, ihaleye çıkarılan eski Foça Tatil Köyünün eski parlak günlerini aratmayacak bir turizm tesisi yaratacak kişi ve kuruluşlara kiralanması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoya çağrıda bulundu.

 

 


51 yıl önce faaliyete geçen Türkiyenin ilk tatil köylerinden biri olan Foça Tatil Köyü 38 yıl boyunca turizm sektörüne hizmet verdi ancak 13 yıl önce kapandı. Maliye Hazinesine ait olan ve yıllardır atıl bekleyen tatil köyü için ihaleye çıkıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Foça Tatil Köyünün üzerindeki taşınmazlar ile birlikte 49 yıllığına kiralanacağını duyurdu.

İsmetpaşa Mahallesinde denize sıfır konumda olan tatil köyü üzerinde tesis, bina ve müştemilat bulunuyor. Tatil köyü için ihale teklif alımları 20 Temmuz saat 17.00ye kadar verilebilecek. İhale, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile de gerçekleştirilecek.

İhaleye sayılı günler kala, Foçaya Sahip Çıkıyoruz Platformu üyeleri, konuyla ilgili olarak, Cumhuriyet Meydanındaki bir kafeteryada, bazı vatandaşların da katılımıyla basın açıklaması yaptı. Aralarında turizm sektöründen işveren, operatör ve çalışanlar, Foçanın tarihi yapılarının restorasyonuna yönelik çalışmalar yapan mimarlar, doktor, öğretmen, tarım ve hayvancılık alanında üretim yapanlar, eski belediye meclis üyeleri, esnaf ve sanatkarlar ile tatil köyünün emekli olmuş eski çalışanları gibi çeşitli meslek gruplarına mensup kişilerin yer aldığı FSÇ Platformunun Sözcüsü Dr. Gökalp Müstecaplıoğlu tatil köyünün tarihçesinin bile Türk turizminde ne kadar önemli olduğunu anlatmaya yettiğini söyledi.

Türkiyede tatil köyü anlayışının olmadığı, Antalyaya ulaşımın bile çok zor olduğu 1967 yılında, Foça Tatil Köyünün yatak, yemek, deniz, güneşten ibaret turizm anlayışını sosyal ve sanatsal aktivitelerle başka bir kültür anlayışına devşirdiğini belirten Müstecaplıoğlu, 1974 yılında Alanya Belediye Başkanlığına talip bir adayın "Seçilirsem Alanyayı Foça seviyesine çıkaracağım" sözlerini hatırlatan Müstecaplıoğlu, yanlış bir uygulama ile Foçanın geleceğinin karartılmamasını istedi.

Müstecaplıoğlu, "Açık kaldığı süre boyunca, Foçaya 3 milyon turist getiren ve 3 bine yakın kişiye istihdam sağlayan Foça Tatil Köyü, o dönemde işletmecisi olan Clup Medin tatil köyleri arasında her zaman en güzeli seçilmiştir. Bugün için bütün binaları ve ağaçları tescillidir, 13 yıllık karanlıktan sonra amacına uygun işletilmeye, doğaya ve çevre dokuya duyarlı bir turizm için çalıştırılmaya hazır bir altyapıyı korumaktadır. 13 yıllık bir kapanma talihsizliği ile sadece Foça turizmi değil, Türkiye turizmi de büyük bir darbe yemiştir. Foça Tatil Köyünün rehabilitasyon, tedavi, kamu personel kampı ve benzeri amaçlarla herhangi bir dernek, vakıf veya hayır kurumuna değil, önceden olduğu gibi ve ilk işletenleri gibi turizm kökenli sermaye grupları ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Foça Belediyesi işbirliği ile birlikte, yeniden hak ettiği düzeye ulaşmasını istiyoruz. Yanlış bir uygulama ile bu geleceğinin karartılmasını istemiyoruz. Turizmle ilişkisi olmayan, Foça ya ve Foçalılara bir katkısı olamayacak kurumlara, vakıflara, derneklere veya hayır kurumlarına kiralanması Foçaya karşı işlenmiş en büyük günahlardan biri olacaktır" dedi.

"Yeni Turizm Bakanımızın sağ duyusuna sesleniyoruz" diyen Müstecaplıoğlu, şöyle devam etti:
"Bakanımızın sektör içinden geliyor olması bizim için çok büyük bir fırsattır ve bakanımızın bu tür yüksek kaliteli tesislerin önemini bilen bir kişi olarak, sesimizi duymasını ve olası bir yanlıştan dönülerek, Foça Tatil Köyünün 50 yıldan beri süregelen aslına uygun biçim ve değerlerde turizme kazandırılmasına öncülük yapmasını istiyoruz."

 
Tarih       : 14 Temmuz 2018
 
 

                                           Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | TurMed Turizm Medya Yayın Grubu Kuruluşudur                                                                                                                                                                                   DJ İstek Paneli Girişi

 

 

sanalbasin.com üyesidir