YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   ITS MY LİFE , Bon JOVİ...    |           YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   YAYININIZ ÇOK GÜZEL ... TEŞEKKÜRLER......    |           Zafer (İzmir ) ,   Bütün Turizm çalışanlarına ve dostlarına selamlar.Dj snake magenta riddim....    |           Ayşegül Nerdeee (Yaşamkent) ,   Terence Trent T'Arby den Rain...    |           Hilton Garden Inn (İstanbul) ,   Red Hot Chili Peppers ...    |           Elif (Kosova) ,   Ardian Bujupi Xhensila - Cika Cika...    |           Londradan (Otelci) ,   Yurt dışında çalışan bir Türk turizmci olarak Turizm sektörüne böyle bir değer kazırdığınız için teşekkürler. Londradaki butik otelimizde sürekli ve kesintisiz olarak dinliyor ve dinletiyoruz :)...    |           Melis Karagöl (İzmir) ,   Seçtiğiniz kaliteli müziklerden dolayı tebrik ediyorum. Otelimizde kesintisiz dinliyoruz ve dinletiyoruz :)...    |           yekta (ankara) ,   Seven Nation Army çabilirmisiniz ...    |           yekta (ankara) ,   Flo Rida - Good Feeling...    |           Cemil Başer (Fransa) ,   Fransadan selamlar. Keyifle dinliyoruz...    |           Murathikmen (Çin ) ,   Çin Şanghai dan selamlar düzelsin artık memleket yurda dönelim :(...    |           Metin Gürbüz (Kayseri) ,   Kayserden herkese selamlar. Red Hot Chili Peppers dan Californication ı çalarmısınız ?...    |           Ethem Kaynak (Ankara) ,   Ankaradan selamlar.sizleri tebrik ediyorum. Otelimiz genel alanlarında yayınınızı vermeye başladık bile. İyi yayınlar....    |           Nehir aymaz (antalya) ,   Sektöre kazandırdığınız bu değerden dolayı sizleri tebrik ediyorum....    |           Kerem Cangöz (Bursa) ,   Bursadan herkese selamlar. böyle bir radyoyu sektörümüze kazırdığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim. ...    |           Angels Otel (Antalya) ,   Antalya Angels Otelden selamlar. Otelde konaklayan tüm misafirlerimiz için Bon Jovi den bir şarkı istiyoruz....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

İzmir turizmi büyümeye devam ediyor

 

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği'nin (ETİK) Haziran ayı yönetim raporuna göre, hedef pazarlarda toparlanma sürüyor.

İzmir turizmi 2018 yılının altı aylık döneminde yabancı ziyaretçi sayısını yüzde 20 artırdı. 

 

 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “Almanya, Hollanda, İngiltere, Rusya ve Fransa pazarında yükseliş sevindirici. Yabancı ziyaretçi sayısında artış 2019 yılı ve sonrası için umut verici” dedi.

ETİKin özel yönetim raporlarının 50. sayısında İzmir turizminin 2018 yılının Haziran ayı analizine yer verildi. Rapora göre, İzmir turizmi, 2018 yılının altı aylık döneminde büyümeyi artan ivmeyle sürdüren İzmir turizmi yabancı ziyaretçi sayısını yüzde 34,3 artırdı. Yurt dışından gelen vatandaş ziyaretçi sayısı da yüzde 6,9 yükseldi. 

Rapordan derlenen bilgilere göre İzmir turizmi 2018 yılı Ocak-Haziran döneminde 339 bin 53 yabancı ziyaretçi ağırladı. Bu dönemde yüzde 6,9 artışla 292 bin 518 yerli ziyaretçi ağırlandı. Böylece İzmir, toplamda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla toplamda 631 bin 571 ziyaretçi çekmiş oldu. Altı aylık dönem baz alındığında İzmir turizmi İran, İsveç, Finlandiya, İspanya, ABD dışında pazarların neredeyse tamamında gelişme gösterdi. 
Toplam girişlerde yüzde 48,08 oranında artış gerçekleşti. Toplam artışın yüzde 95’ini hava yolu, yüzde 5’ini deniz yolu girişleri oluşturdu. 

2018 yılı Haziran ayında İzmire gelen yabancı ziyaretçilerin 132 bin 321’i hava yoluyla, 7 bin 358’i de deniz yoluyla geldi. Haziran ayında hava yolu girişleri bir önceki yıla göre yüzde 48,44 artış gösterdi. Adnan Menderes Havalimanı yabancı girişleri 2017 yılının ilk altı ayına göre yüzde 28,4 artarak 302 bin 920’ye çıktı. Deniz yoluyla gelen ziyaretçi sayısı da yüzde 42 arttı. Son yıllarda duran kruvaziyer turizmi 2018’in altı aylık döneminde de canlanma gösteremedi. Alsancak Limanı, kruvaziyer dışında olmak üzere, altı ayda toplam 8 bin 311 kişilik yolcu trafiğine sahne oldu.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir turizminin altı aylık dönemde İran, İsveç, Finlandiya, İspanya, ABD dışında pazarların neredeyse tamamında gelişme gösterdiğini söyledi. İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“İzmir turizmi artan ivmeyle büyüyor. Hedef pazarlardaki, Almanya, Hollanda, İngiltere, Rusya ve Fransa pazarında yükseliş sevindirici. Henüz 2015 yılı rakamlarına uzak olmakla birlikte, gelen ziyaretçi sayısındaki artış 2019 yılı ve sonrası için umut verici. Uluslar arası ve diplomasi alanındaki gelişmelerin turizme, turizmin de ülke ekonomisine ve diplomasiye olumlu katkılarını görebileceğiz.”

Gelişme Eğilimleri (2015 - 2018)


Almanya: Almanya pazarı 2018 yılına yüksek gelişmeyle devam ediyor. Pazar altı ayda yüzde 35,12 artışta.

Hollanda: 2017’ de daralan pazar 2018’in altı ayında yüzde 54 dolayında gelişme gösterdi.

İngiltere: 2018’e yüzde 52 büyümeyle başlayan İngiltere pazarı yavaşlamanın ardından tekrar canlandı. Pazar altı aylık dönemde 
yüzde 22 büyümede. 

Rusya: 2017’de toparlanan Rusya pazarı, 2018’in altı aylık döneminde de yüzde 134 artışla gelişmesini sürdürdü.

İran: Son yıllarda sürekli büyüyen, 2018’in başında yüzde 150 gibi yüksek oranlı eğilim gösteren İran pazarı son altı ayda yüzde 57 geriledi.

KKTC: 2018’ de en hızlı büyümeyi gösteren pazarların başında gelen KKTC pazarı, altı aylık dönemde yüzde 39,78 büyüdü.

Fransa: 2017’den beri toparlanma halindeki pazar 2015’ten hala çok uzakta. Altı aylık dönemde ise pazar yüzde 25 artış gösterdi.

Belçika: 2018’in iki ayında ciddi artan, ancak son üç ayda düşüşe geçen pazar altı ayda yüzde 4 büyüdü.

Polonya: 2018’e yüzde 54’lük artışla başlayan ve hızlı toparlanan pazar, altı aylık dönemi yüzde 178,41 artışla kapattı. 

Yunanistan: 2018’ye hızlı yükselişle başlayan pazar, altı aylık dönemi yüzde 23 dolayında büyümeyle kapattı.

Ukrayna: 2017’de hızlı ve rekor yükseliş yaşayan Ukrayna pazarı 2018’de de büyüyor. Pazar altı ayda yüzde 240 gelişti.

Avusturya: 2016’dan beri yükselişte olan pazar 2018’in altı aylık dönemini yüzde 42 gelişmeyle kapattı.

Filipinler: 2018’de öne çıkan pazarlardan biri olan Filipinler’deki artış Haziran ayında da sürdü. Altı aylık büyüme yüzde 932 oldu.

İsviçre: 2018’ de yükselişe geçen pazarlardan olan İsviçre, altı aylık dönemde yüzde 40,6 artış gösterdi.

ABD: 2017 ve 2018 yılında yeniden umut veren ABD pazarı altı aylık dönemde yüzde 14 geriledi.

Bulgaristan: 2018’ de hızlı yükselen pazarlar arasında yer alan Bulgaristan altı aylık dönemi de yüzde 38 artışla tamamladı.

Danimarka: Krizden bu yana sürekli gerileyen pazar 2018’de de küçüldü. Danimarka pazarı altı aylık dönemde geçen yıla göre yüzde 28,77 büyüdü.

İtalya: Kruvaziyerdeki daralmanın ardından sürekli gerileyen İtalya, 2018’in altı aylık döneminde zayıf seyrini korudu, ancak 2017’ye göre yüzde 13,5 artış gösterdi.


 
Tarih       : 20 Temmuz 2018
 
 

                                           Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | TurMed Turizm Medya Yayın Grubu Kuruluşudur                                                                                                                                                                                   DJ İstek Paneli Girişi

 

 

sanalbasin.com üyesidir