YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   ITS MY LİFE , Bon JOVİ...    |           YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   YAYININIZ ÇOK GÜZEL ... TEŞEKKÜRLER......    |           Zafer (İzmir ) ,   Bütün Turizm çalışanlarına ve dostlarına selamlar.Dj snake magenta riddim....    |           Ayşegül Nerdeee (Yaşamkent) ,   Terence Trent T'Arby den Rain...    |           Hilton Garden Inn (İstanbul) ,   Red Hot Chili Peppers ...    |           Elif (Kosova) ,   Ardian Bujupi Xhensila - Cika Cika...    |           Londradan (Otelci) ,   Yurt dışında çalışan bir Türk turizmci olarak Turizm sektörüne böyle bir değer kazırdığınız için teşekkürler. Londradaki butik otelimizde sürekli ve kesintisiz olarak dinliyor ve dinletiyoruz :)...    |           Melis Karagöl (İzmir) ,   Seçtiğiniz kaliteli müziklerden dolayı tebrik ediyorum. Otelimizde kesintisiz dinliyoruz ve dinletiyoruz :)...    |           yekta (ankara) ,   Seven Nation Army çabilirmisiniz ...    |           yekta (ankara) ,   Flo Rida - Good Feeling...    |           Cemil Başer (Fransa) ,   Fransadan selamlar. Keyifle dinliyoruz...    |           Murathikmen (Çin ) ,   Çin Şanghai dan selamlar düzelsin artık memleket yurda dönelim :(...    |           Metin Gürbüz (Kayseri) ,   Kayserden herkese selamlar. Red Hot Chili Peppers dan Californication ı çalarmısınız ?...    |           Ethem Kaynak (Ankara) ,   Ankaradan selamlar.sizleri tebrik ediyorum. Otelimiz genel alanlarında yayınınızı vermeye başladık bile. İyi yayınlar....    |           Nehir aymaz (antalya) ,   Sektöre kazandırdığınız bu değerden dolayı sizleri tebrik ediyorum....    |           Kerem Cangöz (Bursa) ,   Bursadan herkese selamlar. böyle bir radyoyu sektörümüze kazırdığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim. ...    |           Angels Otel (Antalya) ,   Antalya Angels Otelden selamlar. Otelde konaklayan tüm misafirlerimiz için Bon Jovi den bir şarkı istiyoruz....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Thomas Cook açıkladı! Antalya Mayorka'yı geçti

 

Türkiye’nin turizmdeki ana pazarları durumunda olan Rus, İngiliz ve Alman turist sayılarında artış yaşanıyor.

İngiltere’nin en büyük turizm acentalarından olan Thomas Cook da Türkiye’ye rezervasyonların yüzde 63 arttığını, Antalya’nın Mayorka’yı geçtiğini açıkladı. 


 


Rezervasyon artışındaki en büyük sebebin TL’deki değer kaybı olduğu söylendi. Turizmciler ise zengin turistin artık Türkiye’yi tercih etmemesinden yakınıyor.

Türkiyede turizm sektörü bu yıl geçtiğimiz iki yıla göre büyük bir artış kaydetti. İlk 6 ayda Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 15 milyon 968 bin kişiye çıktı. Aynı dönemde Türkiye’ye gelen gurbetçi sayısı da yüzde 21 artışla 2 milyon 949 bine yükseldi. Böylece toplam turist sayısı 18.9 milyon oldu. Turizm gelirleri ise ilk 6 ayda 8.7 milyar dolardan 11.4 milyar dolara çıktı. Ancak turist sayısındaki artış tam olarak gelirlere yansımadı. TL’nin diğer para birimleri karşısındaki değer kaybı, yabancı turistin Türkiye’de daha ucuz tatil yapabilmesine olanak sağladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre de Türk Lirası’nın İngiliz sterlini karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemesi, İngiltere’den Türkiye’ye turizm talebini artırdı. Son 12 ay içinde TL, İngiliz Sterlini karşısında yüzde 35’ten fazla değer kaybetti. İngiltere’nin en büyük turizm acentası olan Thomas Cook, 2018’de Türkiye’ye rezervasyonların bir önceki yıla göre yüzde 63 arttığını açıkladı. Şirket yetkilileri Türkiyeden Antalya bölgesinin en çok paket tur satışı yaptıkları İspanyol adası Mayorka’yı geçtiğini söyledi. Thomas Cook, İngiltere’de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle, tatilcilerin rezervasyonu son dakikaya bıraktıklarını ve bu nedenle fiyatların düşük kaldığını ifade etti.

2018 yılının Haziran ayı rakamlarına bakıldığı zaman Türkiye’ye en çok turist gönderenler sıralamasında İngiltere 306 bin 647 turistle üçüncü sırada yer aldı. 2016’nın Haziran ayında İngiltere’den gelen turist sayısı 233 bin 686, 2017’de ise 210 bin 757’ydi. İlk 6 ayda Türkiye’ye gelen İngiliz turist sayısı ise 858 bin 55 kişiye çıktı. 2016’nın aynı döneminde gelen İngiliz sayısı 693 bin, 2017’nin ilk 6 ayında ise 693 bin 81 İngiliz turist Türkiye’ye gelmişti.

Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında ilk sırada yer alan Rusya’da ise farklı bir durum söz konusu. Sektör profesyonelleri, zengin turisti kaybettiklerini ifade ediyor. Antalya’nın en lüks ve fiyatları Antalya’nın diğer bölgelerine göre daha yüksek olan Belek bölgesinin Rus turistle ilgili sıkıntı yaşadığına dikkat çeken turizmciler, “Ruslar daha çok ucuz ürünleri tercih ediyor. Türkiyeye gelen Rus turistlerden Belek bölgesi yüzde 7-9 arasında faydalanabiliyor. Geçmişte bu pay daha yüksekti. Belek daha çok tercih edilirdi. En lüks odalarda, villalarda kalırlardı. Alanya, Side ve Kemer’de ise Rus turist sayısı çok fazla. Rus uçakları iniyor ama taşıdıkları profil tam istediğimiz profil değil” diye konuştu.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da bu durumun sadece Belek için geçerli olmadığını söyledi. Rus turist sayılarında tarihi rekorlar kırıldığına dikkat çeken Ayık, “Ancak üst segment Rus turist sayısı oldukça az. Bunda Rusya’daki ekonomik durumun da etkisi var. Belek bölgesinde bulunan otel fiyatlarını karşılayacak turist sayısında istenilen geri dönüşü henüz sağlayamadık. Geçmişte yaşanılan sorunlar sebebiyle fiyatlarda düşüşler de yapıldı. Maalesef henüz fiyatlarımız istenilen seviyede değil. Üst segment turist sayısının az olması, fiyatların da istenilen seviyeye çıkması sebebiyle turizm gelirlerini de tam olarak arttıramıyoruz” dedi. 

 
Tarih       : 09 Ağustos 2018
 
 

                                           Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | TurMed Turizm Medya Yayın Grubu Kuruluşudur                                                                                                                                                                                   DJ İstek Paneli Girişi

 

 

sanalbasin.com üyesidir