YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   ITS MY LİFE , Bon JOVİ...    |           YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   YAYININIZ ÇOK GÜZEL ... TEŞEKKÜRLER......    |           Zafer (İzmir ) ,   Bütün Turizm çalışanlarına ve dostlarına selamlar.Dj snake magenta riddim....    |           Ayşegül Nerdeee (Yaşamkent) ,   Terence Trent T'Arby den Rain...    |           Hilton Garden Inn (İstanbul) ,   Red Hot Chili Peppers ...    |           Elif (Kosova) ,   Ardian Bujupi Xhensila - Cika Cika...    |           Londradan (Otelci) ,   Yurt dışında çalışan bir Türk turizmci olarak Turizm sektörüne böyle bir değer kazırdığınız için teşekkürler. Londradaki butik otelimizde sürekli ve kesintisiz olarak dinliyor ve dinletiyoruz :)...    |           Melis Karagöl (İzmir) ,   Seçtiğiniz kaliteli müziklerden dolayı tebrik ediyorum. Otelimizde kesintisiz dinliyoruz ve dinletiyoruz :)...    |           yekta (ankara) ,   Seven Nation Army çabilirmisiniz ...    |           yekta (ankara) ,   Flo Rida - Good Feeling...    |           Cemil Başer (Fransa) ,   Fransadan selamlar. Keyifle dinliyoruz...    |           Murathikmen (Çin ) ,   Çin Şanghai dan selamlar düzelsin artık memleket yurda dönelim :(...    |           Metin Gürbüz (Kayseri) ,   Kayserden herkese selamlar. Red Hot Chili Peppers dan Californication ı çalarmısınız ?...    |           Ethem Kaynak (Ankara) ,   Ankaradan selamlar.sizleri tebrik ediyorum. Otelimiz genel alanlarında yayınınızı vermeye başladık bile. İyi yayınlar....    |           Nehir aymaz (antalya) ,   Sektöre kazandırdığınız bu değerden dolayı sizleri tebrik ediyorum....    |           Kerem Cangöz (Bursa) ,   Bursadan herkese selamlar. böyle bir radyoyu sektörümüze kazırdığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim. ...    |           Angels Otel (Antalya) ,   Antalya Angels Otelden selamlar. Otelde konaklayan tüm misafirlerimiz için Bon Jovi den bir şarkı istiyoruz....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Uzmanlar uyardı! Yüzme havuzları ölüm saçıyor

 

Uzmanlar yüzme havuzlarında kimyasal açıdan yaşanan sağlık sorunlarına değinerek önemli uyarılarda bulundu.

Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır kimyasal maddelerin bilgisizlikten ya da dalgınlıktan karıştırılmaları sonucunda ortaya çıkan zehirli gaz nedeniyle insanların hayatlarını kaybedebileceklerini söyledi.

Her şey dahil sistemin yaygınlaşması sonucunda tatilcilerin konakladıkları tesislerden dışarı çıkmaması, özellikle otellerde sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemek için yüzme havuzlarını tercih etmesine sebep oluyor. Bu durumda da birçok insanın serinlemek için girdiği yüzme havuzlarının temizliği büyük önem taşıyor. Havuzlarda suyun temizliği için bilinçsizce kullanılan kimyasal maddeler ise tehlike saçmaya devam ediyor. Uzmanlar tarafından havuz sularının temizlenmesi ve dezenfekte edilmesiyle ilgili özellikle sıcakların artmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde insan ve çevre sağlığını tehdit eden olayların yaşanmasının kaçınılmaz olacağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, havuzlarda kullanılan kimyasalların eksik ya da aşırı kullanımı veya birbirleri ile etkileşimleri sonucunda ortaya çıkan zararlı, zehirleyici gazların havuz sularının gerçek anlamda temizlenememesi ve dezenfekte edilememesi sonucunda insan sağlığını ciddi olarak tehlikeye düşürdüğünü vurguladı. Havuzun ve havuz sularının yetersiz temizlenmesi ve yeterli oranda dezenfekte edilememesi durumunda karşılaşılan sağlık sorunlarını ve havuzlarda kullanılan kimyasalları ifade eden Çalışır, "Yüzme havuzlarında; dezenfektanlar, çöktürücüler, yosun önleyiciler, PH düzenleyiciler, parlatıcılar, filtre ve yüzey temizleyiciler gibi değişik kimyasal maddeler kullanılıyor. Havuzlarda mantar, bulaşıcı sarılık, dizanteri, kolera, amipli dizanteri, gözlerin kızarması ve yanması, orta kulak iltihaplanması, boğaz iltihaplanması, zehirlenmeler ve alerji en sık rastlanılan sağlık sorunlarıdır. Ayrıca kimyasal maddelerin depolandığı yerde, yan yana gelmemesi ve asla karıştırılmaması gereken kimyasal maddelerin karıştırılmaları sonucunda ortaya çıkan zehirli gaz nedeniyle insanlar ciddi sağlık sorunları yaşamakta, komaya girmekte hatta daha ileri durumlarda hayatlarını kaybedebilmektedirler" diye konuştu.

Son olarak havuzlarla ilgili hayati önerilerde bulunan Çalışır şunları söyledi;
"Havuz suyu operatörlüğü eğitimi; kimya mühendisliği disiplini tarafından sadece meslek odalarınca verilmelidir. Eğitim süresi azami süre olan 160 saate yaklaşacak şekilde uygulamalı olarak gerçekleştirilmelidir. Kimya mühendisleri azami üç havuzdan sorumlu müdür, mühendis olarak istihdam edilmelidir. Yetkili bakanlık olarak Sağlık Bakanlığı’nın yüzme havuzlarını ve yüzme havuzu kimyasallarını etkin bir şekilde denetlemesi sağlanmalıdır."

 
Tarih       : 13 Ağustos 2018
 
 

                                           Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | TurMed Turizm Medya Yayın Grubu Kuruluşudur                                                                                                                                                                                   DJ İstek Paneli Girişi

 

 

sanalbasin.com üyesidir