YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   ITS MY LİFE , Bon JOVİ...    |           YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   YAYININIZ ÇOK GÜZEL ... TEŞEKKÜRLER......    |           Zafer (İzmir ) ,   Bütün Turizm çalışanlarına ve dostlarına selamlar.Dj snake magenta riddim....    |           Ayşegül Nerdeee (Yaşamkent) ,   Terence Trent T'Arby den Rain...    |           Hilton Garden Inn (İstanbul) ,   Red Hot Chili Peppers ...    |           Elif (Kosova) ,   Ardian Bujupi Xhensila - Cika Cika...    |           Londradan (Otelci) ,   Yurt dışında çalışan bir Türk turizmci olarak Turizm sektörüne böyle bir değer kazırdığınız için teşekkürler. Londradaki butik otelimizde sürekli ve kesintisiz olarak dinliyor ve dinletiyoruz :)...    |           Melis Karagöl (İzmir) ,   Seçtiğiniz kaliteli müziklerden dolayı tebrik ediyorum. Otelimizde kesintisiz dinliyoruz ve dinletiyoruz :)...    |           yekta (ankara) ,   Seven Nation Army çabilirmisiniz ...    |           yekta (ankara) ,   Flo Rida - Good Feeling...    |           Cemil Başer (Fransa) ,   Fransadan selamlar. Keyifle dinliyoruz...    |           Murathikmen (Çin ) ,   Çin Şanghai dan selamlar düzelsin artık memleket yurda dönelim :(...    |           Metin Gürbüz (Kayseri) ,   Kayserden herkese selamlar. Red Hot Chili Peppers dan Californication ı çalarmısınız ?...    |           Ethem Kaynak (Ankara) ,   Ankaradan selamlar.sizleri tebrik ediyorum. Otelimiz genel alanlarında yayınınızı vermeye başladık bile. İyi yayınlar....    |           Nehir aymaz (antalya) ,   Sektöre kazandırdığınız bu değerden dolayı sizleri tebrik ediyorum....    |           Kerem Cangöz (Bursa) ,   Bursadan herkese selamlar. böyle bir radyoyu sektörümüze kazırdığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim. ...    |           Angels Otel (Antalya) ,   Antalya Angels Otelden selamlar. Otelde konaklayan tüm misafirlerimiz için Bon Jovi den bir şarkı istiyoruz....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Kuver ve hizmet bedeli uygulamasında tartışma büyüyor

 

Sezon başlamadan tartışma yaratan, adisyona mekandaki müziği de ekleyen Bodrum ve Alaçatı'daki restoranlar, şimdi de hesaba eklenen hem kuver hem de yüzde 10 hizmet bedeli ile gündemde.

Sektör temsilcileri de kendi içlerinde bu konuda görüş ayrılığı yaşarken, birçok vatandaş hem kuver hem de hizmet bedeli alınmasına sosyal medya üzerinden büyük tepki gösteriyor.

Turizm bölgelerinin birçoğunda uygulanan, ancak özellikle Bodrum ve Alaçatı’daki mekanların müzik bedellerini adisyona yansıtmasının ardından gündeme gelen olay şimdi de hem hizmet bedeli hem de kuverin adisyonlara eklenmesi ile gündemde. Uygulamaya birçok vatandaş sosyal medyadan tepki gösterirken, Turizm Restoran Yatırımcıları Derneği (TURYİD) Başkan Yardımcısı Barış Tansever, adisyonlarda yazan kuverin ekmek ve su için olduğunu, hizmet bedelinin ise garsonlara mekan tarafından verilen bir ödeme olduğunu ve alınmasının doğal olduğunu söyledi. Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl ise hem kuver hem de hizmet bedeli almanın etik açıdan doğru olmadığını kaydetti.

Mekanların uyguladıkları bu sistemde yasal olarak her hangi bir sorun olmadığının altını çizen TURYİD Başkan Yardımcısı Tansever, şu değerlendirmede bulundu: “Uygulama gayet normal, Kuver ve servis bedeli ayrı şey. Kuver genelde su, ekmek, tereyağı gibi masaya önden gelen ürünler için yazılır. Servis bedeli ise garsonların verdiği hizmet içindir. Kuver ücreti genelde aynıdır. Yani masadaki her kişi için standart 10 TL alınır . Ama servis ücreti farklıdır. Toplam hesabın bir yüzdesidir. Türkiyede maalesef yüzde 10 gibi düşük bir para yazarlar ama yurtdışında bu rakam yüzde 20’leri bulur. Balık restoranları genellikle hem servis hem de kuveri hesaba ekler.”

Tansever, şunları söyledi: “Bence Türkiye’de bir devrim yapıp hesabın yüzde 15inin adisyona servis bedeli olarak eklenmesini sağlamak lazım. Bugün İstanbul’da iyi bir restoranda yemek yemenin bedeli ortalama 200 TL. Müşteriye hizmet veren garsona 20 TL bırakıyorsunuz. Kapıda otomobilinizi getiren valeye 30 TL. Türkiye’nin en pahalı restoranında bugün ortalama fiyat 60 Euro. Bir zamanlar 120 Euro’ydu. TL kazananlar için pahalı yabancılar için sudan ucuz. Kiralar dövizle ama yemekler TL’yle. Para kazanmak çok zor. Bence turizmde bir ortak akıl oluşturulmalı.”

Kuver ücretinin Türkiye’de daha yaygın olduğunu anlatan Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Bingöl ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz restoranlarımızda kuver de hizmet bedeli de talep etmiyoruz. Ancak birçok restoranda farklı uygulamalar olabiliyor. Bunu da normal karşılamak lazım. Ancak her ikisini aynı anda talep etmeyi etik açıdan doğru bulmuyorum. Restoranlar gelen müşteriye iki dilim ekmek bir bardak su veriyor diye bunu talep etmesi ve bir de hizmet bedeli istemesi doğru değil. Konuyla ilgili olarak çok farklı uygulamalar var. Ama konuya biraz da müşteri gözüyle bakmak lazım.”

 
Tarih       : 28 Ağustos 2018
 
 

                                           Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | TurMed Turizm Medya Yayın Grubu Kuruluşudur                                                                                                                                                                                   DJ İstek Paneli Girişi

 

 

sanalbasin.com üyesidir