YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   ITS MY LİFE , Bon JOVİ...    |           YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   YAYININIZ ÇOK GÜZEL ... TEŞEKKÜRLER......    |           Zafer (İzmir ) ,   Bütün Turizm çalışanlarına ve dostlarına selamlar.Dj snake magenta riddim....    |           Ayşegül Nerdeee (Yaşamkent) ,   Terence Trent T'Arby den Rain...    |           Hilton Garden Inn (İstanbul) ,   Red Hot Chili Peppers ...    |           Elif (Kosova) ,   Ardian Bujupi Xhensila - Cika Cika...    |           Londradan (Otelci) ,   Yurt dışında çalışan bir Türk turizmci olarak Turizm sektörüne böyle bir değer kazırdığınız için teşekkürler. Londradaki butik otelimizde sürekli ve kesintisiz olarak dinliyor ve dinletiyoruz :)...    |           Melis Karagöl (İzmir) ,   Seçtiğiniz kaliteli müziklerden dolayı tebrik ediyorum. Otelimizde kesintisiz dinliyoruz ve dinletiyoruz :)...    |           yekta (ankara) ,   Seven Nation Army çabilirmisiniz ...    |           yekta (ankara) ,   Flo Rida - Good Feeling...    |           Cemil Başer (Fransa) ,   Fransadan selamlar. Keyifle dinliyoruz...    |           Murathikmen (Çin ) ,   Çin Şanghai dan selamlar düzelsin artık memleket yurda dönelim :(...    |           Metin Gürbüz (Kayseri) ,   Kayserden herkese selamlar. Red Hot Chili Peppers dan Californication ı çalarmısınız ?...    |           Ethem Kaynak (Ankara) ,   Ankaradan selamlar.sizleri tebrik ediyorum. Otelimiz genel alanlarında yayınınızı vermeye başladık bile. İyi yayınlar....    |           Nehir aymaz (antalya) ,   Sektöre kazandırdığınız bu değerden dolayı sizleri tebrik ediyorum....    |           Kerem Cangöz (Bursa) ,   Bursadan herkese selamlar. böyle bir radyoyu sektörümüze kazırdığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim. ...    |           Angels Otel (Antalya) ,   Antalya Angels Otelden selamlar. Otelde konaklayan tüm misafirlerimiz için Bon Jovi den bir şarkı istiyoruz....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Dijital stratejinizi yükseltmek ve doğrudan rezervasyonları arttırmak için en iyi 5 yol

 

Dijital mecra sürekli gelişirken oteller doğru kitleye, doğru yerde ve doğru zamanda ulaşmak için daha etkili ve düşük maliyetli yollar aramaya devam ediyor.

Doğrudan rezervasyon alabilmek için potansiyel misafirlerin dikkatini çekmek ve etkili bir strateji oluşturmak çok önemlidir. Peki bu noktada misafirler tercih ettikleri otelde daha sonra tekrar kalmayı tercih ediyorlar mı?

Potansiyel misafirlerinizin dikkatini çekmek ve en karlı tanıtım stratejisi için sır nedir? Cevap RFM (tekrarlama, frekans ve parasal) modellemesinde yatmaktadır. Özetle, bunun anlamı:

 1. Bir konuk ne kadar süre kaldı (yenilik)
 2. Bir konuk ne sıklıkta kalır (frekans)
 3. Bir misafirin toplam parasal değeri (parasal)

RFM analizi nasıl yapılır?

RFM analizi, müşteri veritabanınızdaki tüm rezervasyonlara ve işlemlere, genellikle son 2-3 yıl boyunca belirli bir süre boyunca bakar. Veri tabanı analizinin amacı, misafirlerinizin otelinizde ne kadar harcadıklarına, otelinizde ne sıklıkla kaldıklarına ve son zamanlarda bir rezervasyon yapıp yapmadıklarına göre değerlerini belirlemektir.

RFM verilerinin birleşik gücü ile satış pazarlama yöneticileri, misafirin markayla olan ilişkisini daha derin bir şekilde anlayabilir ve kişiselleştirilmiş mesajlaşma için bu verileri kullanabilir.

RFM modellemesi parça oluşturmak için nasıl kullanılır?

RFMye dayanarak, misafir veritabanınızı farklı değer segmentlerine ayırabilirsiniz. Yenilik, sıklık ve parasal değerlere dayalı bazı örnek segment sınıflamaları aşağıda verilmiştir:

Yüksek Değerli RFM Sınıflandırmaları:

 • Premium En İyi Konuk: Son bir yıl içinde üç ya da daha fazla kez konaklamış yüksek gelirli, aktif konuklar.
 • En İyi Konuk: Son bir yıl içinde iki veya daha fazla kez konaklamış yüksek gelirli, aktif konuklar. 
 • Potansiyel En İyi Konuk:  Son bir yıl içinde en az bir kez konaklamış yüksek gelirli, aktif konuklar.

Düşük Değerli RFM Sınıflamaları:

Sık Konaklama Yapan: Düşük gelirli, son bir yılda iki veya daha fazla kez konaklama yapan aktif misafirler. 

Tek Konaklama Yapan : Geçen yıl sadece bir kez konaklama yapan düşük gelir, aktif misafirler.

İnaktif Konuk RFM Sınıflandırmaları:

 • Eski En İyi Konuk: Son iki yıl içinde kalmayan ancak daha önceki yıllarda ikiden fazla kalan yüksek gelirli, aktif olmayan misafirler.
 • Eski Potansiyel En İyi Konuk:  Son iki yıl içinde kalmamış, ancak en az iki kez kalmış olan yüksek gelirli, aktif olmayan misafirler. 
 • Eski Sık Konaklayan: Son iki yıl içinde kalmamış, daha önceki yıllarda en az iki kez kalmış düşük gelirli, aktif olmayan misafirler. 
 • Eski Tek Konaklayan: Son iki yıl içinde kalmamış ancak daha önceki yıllarda bir kez kalmış düşük gelirli, aktif olmayan misafirler.

Bunlar, satış pazarlama yönetici ve personelinin geçmişteki misafirleri daha iyi sınıflandırmasına yardımcı olmak için verdiğimiz bazı RFM segmentasyonu örnekleri.

Dijital stratejinizi yükseltmek ve gelirinizi artırmak için RFM modellemesini nasıl kullanabilirsiniz?

Dijital stratejinizi belirlerken RFM segmentlerinizi sınıflandırmak sadece bir başlangıçtır.Yapmış olduğunuz bu RFM segment sınıflandırmalarını otelinizin web sitesinde ve dijital pazarlama stratejilerinizde ve kampanyalarınızda nasıl kullanacağınız, en yüksek etkiyi elde etmenizi sağlayacaktır. Tasarımdan kişiselleştirme ve çok kanallı kampanyalara kadar, RFM segmentlerini dijital stratejinize entegre ederken bütünsel bir yaklaşım benimsemek çok önemlidir. 

RFM segmentasyonunun doğrudan rezervasyonları artırabilmesinin en iyi 5 yolu:

1. Bir personel görevlendirin ve misafirinizi tanıyın. Böylece, misafir profili verilerinizi RFM segmentlerine sağlıklı bir şekilde sınıflanrırabilirsiniz. Şimdi ne olacak? Premium Best Guest (ortalama parasal değer ve kalma sıklığının yanı sıra) altında sınıflandırılan kapsamlı bir isimler listesi görmek harika olsa da, bunun gerçekten ne anlama geldiğini ve daha da önemlisi, bu segmente kimlerin dahil olduğunu, davranışlarının neler olduğunu ve oteliniz hakkındaki gerçek düşünceleri ne? 

Cevap, misafir verilerinde yatar .

 • Demografik verileri analiz edin : Otelin RFM segmentlerine daha derin bir dalış yapın ve demografik trendleri not edin. Örneğin Premium En İyi Misafiriniz (sık sık konaklayan ve markanızla çok fazla vakit geçirenler) Erkek mi kadın mı? En çok hangi odada kalıyorlar?
 • Müşteri ilgi alanlarını analiz edin : Demografik eğilimlere dikkat edin. İlgi ve davranışlardaki eğilimleri arayın. Örneğin bir misafirinizin yiyecek içecek içeren bir e-posta açmaya daha eğilimli olduğunu fark ettiniz. Genel olarak, bu demografide bulunan misafirlerinizin en çok hangi kampanyalarla etkileştiğini belirlemek size artı bir kazanç sağlayacaktır.
 • Misafir yorumlarını analiz edin: Hedef demografinizin ilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra, bu segmentteki yorumlara bakmak, bu segmentin otelinizle ilişkilendirdiği duygusal ve fonksiyonel faydaları ortaya çıkarmak için önemlidir. Duygusal bir fayda, şık bir dekor veya sosyalleşme için ortak alanlar olabilirken, işlevsel bir mekan da olabilir.

Bu önemli veri noktalarını analiz ettikten sonra, yüksek değere sahip misafirlerin kimler olduğunu, nelerle ilgilendiklerini ve oteliniz hakkında sevdikleri şeyleri daha iyi anlamaya başlayabilirsiniz. Bu bilgilerle bir müşteri kimliği şekillendirebilir, bir isim verebilir ve potansiyel misafirlere yönelik web sitesi içeriği ve kampanyaları oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemler dijital stratejinizin her yönünü, web sitesi tasarımı, kullanıcı deneyimi ve içerikten dijital pazarlamaya ve CRM stratejinize kadar etkileyebilir.

2.     Dijital pazarlamanızı artırmak için RFM kullanın. Günümüzde bir çok satış pazarlama yönetici ve personeli geçmişteki kampanyaların demografik bilgileri ve seyahat planlama davranışları ile eşleşen yeni potansiyel misafirlere ulaşmak için pazarlama kampanyaları boyunca benzer kitleler oluşturmak üzere müşteri verilerini kullanıyor. Oteller, kendi yüksek değerli konuklarıyla eşleşen ve daha yüksek bir fiyattan rezervasyon yapma olasılığı daha yüksek olan yeni potansiyel müşterilere ulaşmak için kendi CRM verilerini alabilir ve RFM segmentasyonunu kullanabilir. Dijital pazarlamanızı finanse etmek için RFM segmentasyonu sadece yüksek değerli konuklara ulaşmanıza izin vermez, aynı zamanda potansiyel konuklara da ulaşmanızı sağlar. Örneğin, son dakika rezervasyonlarını daha düşük bir ADRde doldurmak için bir kampanya başlatmanız gerekiyorsa, Sık konaklama yapanlara pazarlamak iyi bir fikirdir.

3.     Veriye dayalı tasarımı uygulamak için RFM kullanın. Sık konaklama yapan yüksek gelirli misafirlerin kim olduğunu, ilgi alanlarını ve oteliniz hakkında sevdikleri şeyleri anlamak için veri tabanınızı oluşturduktan sonra, otelinizin web sitesinden de ne istediklerini ve ihtiyaç duyduklarını anlamak önemlidir. Örneğin, RFM segmentlerinizi keşfederken Premium En İyi Misafirinizin ağırlıklı olarak 55 yaşın üzerinde olduğunu tespit ederseniz, otel web sitenizde hamburger sunumundan ziyade daha geleneksel bir sunum yapısına sahip olmak isteyebilirsiniz. İlgi alanlarının sanat ve kültüre odaklanma eğiliminde olduğunu fark ederseniz, web sitenizin tasarımında, içerik hiyerarşisindeki olayların bir takvimine öncelik verilmeli ve olayların belirgin bir şekilde görüntülenmesi ve gezinmesi kolay olmalıdır. 

4.     İçerik kişiselleştirme stratejinizde RFMyi kullanın. CRM verilerine odaklanan web sitesi içeriği kişiselleştirmesi, dönüşümleri kullanma noktasında oldukça etkilidir. İçeriği web sitenizde kişiselleştirmek için RFM segmentasyonunu kullanarak kişiselleştirme stratejinizi bir sonraki seviyeye taşıyın. Örneğin, Premium En İyi Misafirinizin genellikle bir süitte kaldığını ve kahvaltı satın aldığını biliyorsanız, ücretsiz kahvaltı dahil paket paketi oluşturun ve Premium En İyi Ziyaretçi web sitenizi ziyaret ettiğinde bu paketi ilk olarak sunun. 

5.     RFM odaklı çok kanallı ve CRM kampanyalarını başlatın.  Yüksek gelirli, sık konaklayan misafirlere yönelik kampanyaları başlatmak, geliri artırmanın en iyi yollarından biridir. Çok kanallı bir RFM segmentine odaklanan çok kanallı kampanyalar, kanallar arasında daha fazla lüks ve deneyimsel mesajlaşmaya sahip olmalı, ancak daha bilinçli bir segmente odaklanan çok kanallı kampanyalar daha çok tasarruflara odaklanmalıdır. Misafir ilişkisinin sağlamlaştırılması ve otel markanızla ilişkilendirdikleri fonksiyonel ve duygusal faydaların ortaya çıkarılması, potansiyel davetlilerle yankı uyandıran kampanyaların başlatılmasında önemli rol oynar. Aynı strateji, otelinizin CRM kampanyaları için de geçerlidir. CRM iletişimini dağıtırken, mesajlaşma, görüntü ve tasarım, TOyu ve katılımı artırmak için her bir RFM segmentine uygun hale getirilmelidir. 

Genel olarak, CRM verilerinizin RFM segmentasyonu daha kişiselleştirilmiş, etkili ve düşük maliyetli bir dijital strateji başlatmak için güçlü araç olabilir. En önemli önceliğiniz tasarım, içerik kişiselleştirme, dijital pazarlama veya müşterilerinizi daha iyi tanımak, RFM segmentlerini dijital stratejinize entegre etmek, dijital varlığınızı daha etkili hale getirecek ve daha doğrudan rezervasyonlara ve sonuçta daha sadık misafirlere ulaşmanıza yol açacaktır.

 
Tarih       : 15 Eylül 2018
 
 

                                           Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | TurMed Turizm Medya Yayın Grubu Kuruluşudur                                                                                                                                                                                   DJ İstek Paneli Girişi

 

 

sanalbasin.com üyesidir