YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   ITS MY LİFE , Bon JOVİ...    |           YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   YAYININIZ ÇOK GÜZEL ... TEŞEKKÜRLER......    |           Zafer (İzmir ) ,   Bütün Turizm çalışanlarına ve dostlarına selamlar.Dj snake magenta riddim....    |           Ayşegül Nerdeee (Yaşamkent) ,   Terence Trent T'Arby den Rain...    |           Hilton Garden Inn (İstanbul) ,   Red Hot Chili Peppers ...    |           Elif (Kosova) ,   Ardian Bujupi Xhensila - Cika Cika...    |           Londradan (Otelci) ,   Yurt dışında çalışan bir Türk turizmci olarak Turizm sektörüne böyle bir değer kazırdığınız için teşekkürler. Londradaki butik otelimizde sürekli ve kesintisiz olarak dinliyor ve dinletiyoruz :)...    |           Melis Karagöl (İzmir) ,   Seçtiğiniz kaliteli müziklerden dolayı tebrik ediyorum. Otelimizde kesintisiz dinliyoruz ve dinletiyoruz :)...    |           yekta (ankara) ,   Seven Nation Army çabilirmisiniz ...    |           yekta (ankara) ,   Flo Rida - Good Feeling...    |           Cemil Başer (Fransa) ,   Fransadan selamlar. Keyifle dinliyoruz...    |           Murathikmen (Çin ) ,   Çin Şanghai dan selamlar düzelsin artık memleket yurda dönelim :(...    |           Metin Gürbüz (Kayseri) ,   Kayserden herkese selamlar. Red Hot Chili Peppers dan Californication ı çalarmısınız ?...    |           Ethem Kaynak (Ankara) ,   Ankaradan selamlar.sizleri tebrik ediyorum. Otelimiz genel alanlarında yayınınızı vermeye başladık bile. İyi yayınlar....    |           Nehir aymaz (antalya) ,   Sektöre kazandırdığınız bu değerden dolayı sizleri tebrik ediyorum....    |           Kerem Cangöz (Bursa) ,   Bursadan herkese selamlar. böyle bir radyoyu sektörümüze kazırdığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim. ...    |           Angels Otel (Antalya) ,   Antalya Angels Otelden selamlar. Otelde konaklayan tüm misafirlerimiz için Bon Jovi den bir şarkı istiyoruz....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Dünyada bir ilk! Bu otelin tüm çalışanları robot

 

Dünyada bir ilke imza atan otelde müşterileri 4 dil bilen ve insansı robotlar karşılıyor. Amaç, personel masraflarını azaltarak daha ucuz konaklama sağlamak ...

Japonyada hizmete vermeye başlayan robot otel, misafirlere farklı bir konaklama deneyimi sunuyor. Giriş ve çıkış işlemleri insanı andıran robotlar tarafından yapılırken, müşteriler merak ettikleri konuları da yine robotlara sorarak öğreniyor. Otel yetkilileri otelin konseptini personel masraflarını azaltarak daha ucuz konaklama olarak açıklıyor. 

Genç nüfusun azlığı ve düşük doğum oranı nedeniyle robotlardan hayatın her alanında yararlanan Japonyadaki bir otel zinciri "istihdam" sorununu fırsata çevirmeyi başardı. Normal şartlarda en az 30 personelin istihdamını gerektiren ortalama 130 odalı otellerinde robotları kullanarak çalışan sayısını bir şubede 7ye düşüren otel zinciri, neredeyse her hizmeti misafirlere robotlar aracılığıyla sunuyor.

Otelde ilk olarak resepsiyonda bulunan ve görüntüsü insanı aratmayan robotlar karşılıyor. Pasaportunu özel ekranda taratan ve adını mikrofona söyleyen misafirler, konuştuğu tahmin edilen dilin robotlar tarafından otomatik olarak belirlenmesiyle 4 dil (İngilizce, Japonca, Korece ve Çince) konuşabilen robotlar aracılığı ile otele giriş işlemini tamamlıyor.

Abartıdan kaçınılarak dekore edilmiş olan odalar da teknolojinin son imkanlarını misafirlere sunuyor. Her odada bulunan ve internet bağlantısı aracılığıyla uluslararası ücretsiz telefon konuşmasına olanak tanıyan akıllı telefonlar aracılığıyla, odaların sıcaklık değerleri ve ışıklandırması gibi seçenekler hem odanın içinden hem de otel dışından kontrol edilebiliyor. Her odada bulunan son teknoloji gardıroplar ise 20 dakika gibi kısa bir sürede içine konulan kıyafetleri yıkayıp, kurutup, ütüleyebiliyor.

Otelde konaklayan misafirler bulundukları bölge ile ilgili merak ettikleri soruları da hoparlöre soruyor. Hava durumu bilgisi gibi günlük sorulara yanıt verebilen akıllı asistan, “Bugün bölgemizde harika bir hava var. Şemsiyeye ihtiyacınız yok” benzeri bilgiler paylaşıyor. Aynı şekilde resepsiyondaki misafirlerin sorularını yanıtlamak için lobide bulunan yapay zeka ürünü "danışman robot" da zaman zaman misafirlerin "Çok şekersin" şeklindeki iltifatlarına "teşekkür" ile karşılık veriyor ve yüz ifadeleri ile memnuniyetini ifade ediyor.

Konaklama fiyatının sadece oda başına belirlendiği otel konseptinde, kafeterya ve restoran bulunmuyor. Sıcak ve soğuk içecek servisi de otellerde bulunan içecek otomatları aracılığıyla yapılıyor. Dünyada bir ilk olan robot otel konsepti ile misafirlere uygun konaklama imkanı sunmayı amaçladıklarını belirten Otel yetkililer, “Az personel, benzer kalitedeki otellerle karşılaştırdığımızda az masraf demek. Bu durumda biz de daha ucuz konaklama imkanı neden sunmayalım diye düşünerek bu konsepti hayata geçirdik” diyor.

Konaklama fiyatlarındaki yüksekliği ile bilinen Tokyoda diğer otellerden ortalama olarak yüzde 30 ucuz konaklama hizmeti sunan robot otelde oda fiyatları şubeden şubeye farklılık gösterirken gecelik fiyatlar 7 bin yen (yaklaşık 350 lira) ile 12 bin yen (600 lira) arasında değişiyor. 

 
Tarih       : 22 Ekim 2018
 
 

                                           Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | TurMed Turizm Medya Yayın Grubu Kuruluşudur                                                                                                                                                                                   DJ İstek Paneli Girişi

 

 

sanalbasin.com üyesidir