YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   ITS MY LİFE , Bon JOVİ...    |           YAVUZ ÇERÇİ (ANKARA) ,   YAYININIZ ÇOK GÜZEL ... TEŞEKKÜRLER......    |           Zafer (İzmir ) ,   Bütün Turizm çalışanlarına ve dostlarına selamlar.Dj snake magenta riddim....    |           Ayşegül Nerdeee (Yaşamkent) ,   Terence Trent T'Arby den Rain...    |           Hilton Garden Inn (İstanbul) ,   Red Hot Chili Peppers ...    |           Elif (Kosova) ,   Ardian Bujupi Xhensila - Cika Cika...    |           Londradan (Otelci) ,   Yurt dışında çalışan bir Türk turizmci olarak Turizm sektörüne böyle bir değer kazırdığınız için teşekkürler. Londradaki butik otelimizde sürekli ve kesintisiz olarak dinliyor ve dinletiyoruz :)...    |           Melis Karagöl (İzmir) ,   Seçtiğiniz kaliteli müziklerden dolayı tebrik ediyorum. Otelimizde kesintisiz dinliyoruz ve dinletiyoruz :)...    |           yekta (ankara) ,   Seven Nation Army çabilirmisiniz ...    |           yekta (ankara) ,   Flo Rida - Good Feeling...    |           Cemil Başer (Fransa) ,   Fransadan selamlar. Keyifle dinliyoruz...    |           Murathikmen (Çin ) ,   Çin Şanghai dan selamlar düzelsin artık memleket yurda dönelim :(...    |           Metin Gürbüz (Kayseri) ,   Kayserden herkese selamlar. Red Hot Chili Peppers dan Californication ı çalarmısınız ?...    |           Ethem Kaynak (Ankara) ,   Ankaradan selamlar.sizleri tebrik ediyorum. Otelimiz genel alanlarında yayınınızı vermeye başladık bile. İyi yayınlar....    |           Nehir aymaz (antalya) ,   Sektöre kazandırdığınız bu değerden dolayı sizleri tebrik ediyorum....    |           Kerem Cangöz (Bursa) ,   Bursadan herkese selamlar. böyle bir radyoyu sektörümüze kazırdığınız için sizlere sonsuz teşekkür ederim. ...    |           Angels Otel (Antalya) ,   Antalya Angels Otelden selamlar. Otelde konaklayan tüm misafirlerimiz için Bon Jovi den bir şarkı istiyoruz....    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Vize dolandırıcıları iş başında!

 

Vize dolandırıcıları, arama motorlarına verdikleri resmi görünümlü sahte internet sitelerinin reklamları ile iş başındalar.

 

Hürriyetten Burak Coşanınn haberine göre vize almak isteyen vatandaşlara yönelik internet üzerinden yapılan dolandırıcılıkların arkası kesilmiyor. Dolandırıcıların hedefinde yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlar var. Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerin yetkilendirdiği aracı kuruluşların isimlerini kullanan ve sahte internet siteleri hazırlayan dolandırıcılar vatandaşın hem parasını haksız yere alıyor hem de bir çok özel bilgilerini ele geçiriyor. Vatandaşın 200 ile 750 TL arasında dolandırıldığı sistem şu şekilde çalışıyor:

Vize almak isteyen vatandaş arama motoruna örneğin Almanya vize randevu yazıtor. Arama motorlarının ilk sayfasında üst sıralarda reklam ibaresiyle onlarca sitenin duyurusu yer alıyor. Aslında bu sitelerden sadece bir tanesi Almanya’nın yetkilendirdiği aracı kuruluşa ait olmasına rağmen vize almak isteyen vatandaşın bunu ayırt etmesi neredeyse imkansız. Konsolosluğun adını benzer açılmış internet sitelerine aldanan vatandaş bir tıkla kendini tuzağın içinde buluyor. Örneğin İtalya ve Almanya vizesi vermeyle yetkilendirilmiş kurum iDATA’nın adıyla bile arama yapsanız ilk sıralarda bu kuruluşun kendi sitesi çıkmazken farklı site uzantılarına sahip olan iDATA ismini çağrıştıran internet siteleri ard arda sıralanıyor. Üstelik bu siteler açıklamalarında İData Almanya Vize Başvurusu ismi bile kullanılıyor. 

Herşeydden habersiz olan vatandaş başvuru sırasında TC Kimlik numarasından pasaporttaki tüm bilgilerini siteler üzerinden sisteme giriyor. Son vize randevusu aşamasında vize ve hizmet bedeli olarak 200 ile 750 TL arasında değişen miktarda para talebinde bulunuyor. Online ödeme kanalları aracılığı ile bu paraları da tahsil eden dolandırıcılar bu aşamadan sonra tüm paraya el koyarak vatandaşı mağdur ediyor. Sahte randevu tarihi alan vatandaş konsolosluğun önüne geldiği zaman dolandırıldığını anlıyor. 

Uzman tüketicilerin vize alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda şunları söyledi: “Konsoloslukların anlaşmalı olduğu resmi kurumlar, İDATA, Vfs Global, As Vize, Bls International, Tls Contact ve Kosmos’dur. Eğer tüketici internet sitesi üzerinden başvuru yapacaksa bu kurumların resmi internet sitesi üzerinden işlem yaptığına emin olmalı. Eğer emin olmuyorsa güvenilir tur şirketleri aracılığıyla vize işlemlerini yaptırmalı. Tüketiciler, görevlendirilen resmi kurumları gidecekleri ülkelerin konsolosluklarının oluşturduğu internet sitelerinden de kontrol edebilirler. Ancak bir uzmandan yardım almak büyük önem taşıyor.”

 
Tarih       : 07 Kasım 2018
 
 

                                           Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | TurMed Turizm Medya Yayın Grubu Kuruluşudur                                                                                                                                                                                   DJ İstek Paneli Girişi

 

 

sanalbasin.com üyesidir